Talán a te fejedben is megfordult már, hogy mi lenne, ha kedvencedet magaddal vinnéd a hosszú útra, és nem kellene szomszédokra, ismerősökre bízni, amíg távol vagy. Nos, ez egyáltalán nem ördögtől való gondolat, sok sofőr dönt úgy, hogy magával viszi négylábú háziállatát külföldi útjaira.
Cikkünkben körbejárjuk a témát, így megtudhatod, milyen előnyei vannak a közös túrának, mire kell figyelni, milyen jogszabályok vannak, és mutatunk pár hasznos kiegészítőt is, amivel komfortosabbá tehető az utazás számodra és a kisállat számára is. Tarts velünk most is!
Szabad-e egyáltalán kutyával róni a világot?
Miért ne szabadna? Gondolj arra, hány olyan ember van, aki nyaralni indul külföldre, és viszi magával a kutyáját. Ha kellőképpen felkészülsz az útra, akkor kevés az esélye annak, hogy bármi baj történjen.
Először is nézz utána annak, mely országokba milyen feltételekkel lehet bevinni állatot. Ebben segítségedre lehet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, röviden Nébih honlapja, ahol részletesen tájékoztatnak a kedvtelésből tartott állatok (pl. kutya, macska, vadászgörény) utaztatására vonatkozó szabályokról.
Mivel a kamionosok jellemzően EU-s országokba visznek árut, így röviden összefoglaljuk, milyen kötelezettségei vannak a kutyával való utazásnak ezekbe az államokba.
Három fontos dologra kell figyelned. Az állatnak rendelkeznie kell:
- érvényes európai kisállatútlevéllel (az útlevelet állatorvos állítja ki szabványos uniós minta alapján),
- mikrocsippel,
- veszettség elleni védőoltással.
Vannak olyan országok azonban, ahol ennél többre van szükség: Echinococcus multilocularis galandféreg elleni kezelésről is kérnek papírt Finnországba, Írországba, Máltára, Észak-Írországba vagy Norvégiába való beutazáskor.
Figyelj arra, hogy a vakcinázást követő 21. napon lehet csak útnak indulni a kedvenceddel, és a legtöbb helyen (például Olaszországban vagy Németországban) 15 hetesnél fiatalabb kutyust nem engednek be.
Érdemes lehet biztosítást is kötnöd az állatra, mert ha odakint betegszik meg és állatorvost kell keresned, lehet, hogy mélyen a zsebedbe kell nyúlnod. A biztonság kedvéért vigyél magaddal olyan tápot, amelyet enni szokott a kedvenced, nehogy elrontsa a gyomrát. Ha odafigyelsz az apró részletekre, nem lehet gond.
Megnyugodhatsz tehát, hiszen nincs különbség abban, hogy valaki személygépkocsival vagy kamionnal utazik külföldre úgy, hogy viszi a kutyáját is magával. Más kérdés, mit szól ehhez a szállítmányozó cég.
Hogyan mondjam meg a főnöknek, hogy vinni szeretném magammal a kutyát?
Mielőtt nekivágsz az útnak, természetesen a vezetőséget is tájékoztatnod kell a döntésedről, miszerint a kamionfülkében egy kutya lesz az útitársad. Egyáltalán ne félj attól, hogy a főnököd majd elutasítja a kérésedet, sőt remek ötletnek is tarthatja.
Persze az engedély függhet attól is, mi a szállítmány. Nem biztos ugyanis, hogy egy élelmiszer-fuvarozó cégnél teljesíteni fogják a kívánságod ez ügyben. De ha a kamion belsejében nem olyan áru van, amit egy állat bármilyen módon beszennyezhet, illetve nem törékeny vagy tűz- és robbanásveszélyes árut szállítasz, akkor nagy eséllyel megengedik, hogy magaddal vidd a kedvencedet.
Természetesen a fülke és a raktér tisztán tartásáról, a biztonságos szállításról neked kell gondoskodnod. Szerezz be minden szükséges kiegészítőt! A Convoy-nál is sok hasznos eszközt találsz, például ülésvédő huzatot háziállatoknak vagy személyautóra ragasztható lökhárító védőt, hogy a be- és kiugrás során ne karcolódjon a fényezés.
Egy fontos tanács: még ha meg is engedték, ne vidd magaddal a kutyát, ha nem vagytok még összeszokva, mert elterelheti a figyelmed a vezetésről, és ez könnyen balesethez vezethet. Végezd felelősségteljesen a munkádat!
Milyen kutyát érdemes kamionos útra vinni?
Ugye tudod, hogy nem minden kutya alkalmas arra, hogy órákon át csendben üljön melletted? A legtöbb fajtának nagy a mozgásigénye, szeretnek futkározni, gyakran csaholnak. Ha hosszú útra mész, akkor lehet, hogy nem is érzik majd jól magukat egész nap bezárva a fülkében.
Azt javasoljuk, hogy kölyökkutyával ne indulj útnak! Ők még nagyon virgoncak, játékosak, és talán túlzottan nagy figyelmet igényelnek, ami gátolhat téged a balesetmentes közlekedésben.
A másik fontos tényező: a kutya mérete. Érdemesebb kisebb testű, rövid szőrű kutyával nekiindulni a kalandnak, mert számos kellemetlenségtől megkímélheted így magad. A hosszú szőrű állatokkal több gond van, nagyobb figyelmet igényel a takarítás.
A mopsz, az angol bulldog vagy a Basset hound kiváló útitárs lehet, ők jól tűrik a bezártságot, nem túl mozgékonyak, méretük is megfelelő, és ráadásul nagyon szeretni valóak.
Higiénikusan a kutyával a kamionban
A kamionfülke takarítására fokozottan ügyelned kell, ha kutyával utazol. Szerezz be kínálatunkból minden olyan praktikus eszközt, amelyek segítségével ezt a feladatot könnyedén megoldhatod. Összegyűjtöttünk pár hasznos terméket:
- univerzális ülésvédő huzat, vagy kamion típus specifikus egyedi üléshuzatok
- SONAX Kárpittisztító spray
- Textilre és bőrre való SONAX Kárpittisztító kefe
- SONAX Autóbelső tisztító
- Prevent Kefés kárpittisztító
Legyen nálad egy csappal is felszerelt vizeskanna, amit különböző méretekben is megtalálsz, akár szappanadagolós kivitelben is a gyakoribb kézmosásokhoz, itatáshoz. Az állat szükséges felszereléseit se hagyd otthon: a megszokott tálkája, fekhelye, játéka komfortosabbá teszi az utazást számára is.
Érdemes még szagtalanítóról is gondoskodni. A SONAX SMOKE-EX Szagtalanító megszünteti a kellemetlen szagokat, kárpitra, üléshuzatra nyugodtan fújhatod. Másik termékünk, a SONAX XTREME Autóbelső tisztító kíméletesen, de hatékonyan távolítja el a makacs foltokat a belső kárpitokról, emellett kellemes illatot is varázsol nagy teljesítményű formulájának köszönhetően.
Nézz szét kínálatunkban, hiszen még számtalan terméket találsz, amivel kényelmesebbé tehető egy hosszú közös út a kamionban.
Milyen előnyei vannak, ha kutyával utazol kamionsofőrként?
Ha elriasztana az, hogy többet kell takarítanod a szokásosnál, ha kutyával indulsz útnak, akkor gondolj arra, mennyi előnye van a közös utazásnak! Nem kell magányosan üldögélned egész nap a fülkében, lesz kihez szólnod, még ha az állat nem is válaszol szavakkal a kérdéseidre. Önkéntelenül is figyelmesebben fogsz vezetni, hiszen még egy élőlényre vigyáznod kell, a felelősség pedig éberebbé tesz.
Bizonyított tény az is, hogy az állatok közelsége csökkenti a stresszt. Ha felidegesít néhány autós az út során, csak simogasd meg a szőrös kis állatot, és máris megnyugszol. A magányosság érzését is csökkenti az, hogy a kis kedvenced veled van.
Másrészt remek alkalmat kínál a kutya ismerkedésre is: pihenőidőben vidd el sétálni, mozogjatok, játsszatok. Közben találkozhattok hasonszőrű emberekkel, akikkel könnyen beszédbe elegyedhetsz, így kapcsolatokat alakíthatsz ki.
A biztonság és a higiénia érdekében szájkosár, kakizacskó feltétlen legyen nálad a kirándulások során, és természetesen mindig pórázon vezesd a kutyát.
Fontos! Soha ne hagyd az állatot a lezárt kamionban egyedül, pláne ne a tűző napon. Vidd magaddal, valahányszor sétálni indulsz.
A kutya védelmez is téged: ha van egy éber kutyád, tökéletesen kiegészíti a fizikai védelem részei, mert az állat vigyáz rád és a szállítmányra is a lakatokon, fülkezárakon vagy éppen az üzemanyag lopásgátlókon túl is.
Ha te is kedvet kaptál a kutyával közös utazáshoz, ne habozz! Készülj fel amennyire csak tudsz, szerezz be minden szükséges eszközt, hogy ne legyenek problémák! Igazán izgalmas kaland elé nézel, de sokat nyersz vele, ha melletted van kedvenc háziállatod.